Proč vznikl tento blog

Jmenuji se Ivana Švecová a jsem výtvarnice. Mimo jiné se zabývám i výrobou vinutých perlí. Jsem více méně samouk a když jsem s vinutím začínala, velmi rychle jsem zjistila, že je u nás docela problém získat podrobnější informace o této technice. Jistě, na internetu najdete dneska téměř vše, ale ne každý rozumí cizím řečem a ne každý se na internetu orientuje. Dají se sehnat knihy, ale ty jsou také v angličtině nebo němčině, a proto jsem se rozhodla, že založím tento blog. Budu sem psát různé postupy, návody a rady, většinou z mých vlastních zkušeností, ale po domluvě s kolegy ze zahraničí, vám sem budu vkládat i jejich bohaté zkušenosti. Věřím, že tyto stránky pomohou jak začínajícím, tak i zkušenějším vinutkářkám a díky tomu bude vznikat spousta úžasných originálních korálků.

úterý 15. března 2011

Druhy lampových tyčí

K výrobě vinutých perel používáme lampové tyče. Ty jsou buď z měkkého nebo tvrdého skla, které se od sebe liší hodnotou COE. Co je to?

COE = koeficient teplotní roztažnosti. 

Pro výrobce vinutých perlí je tento údaj nesmírně důležitý, protože pouze sklo se stejným nebo velmi blízkým COE je kompatibilní a může se použít dohromady na jednom korálku společně. Rozdíly v hodnotě COE by neměly být větší než pár čísel. V opačném případě, tedy pokud použijete sklo s různým COE, vznikne po zchladnutí v jednotlivých sklech rozdílné napětí a díky tomu korálek praskne.


Měkké sklo - COE 89 - 109
Toto sklo je známé jako sododraselné. Nebojte se, měkké sklo neznamená, že je křehčí, nebo měkčí v tuhém stavu. Popisuje to pouze, jak se chová sklo, když se taví a v tekutém stavu. Je to nejběžnější druh skla, je také nejlevnější a nejsnadněji tavitelné. Existuje v obrovském barevném spektru včetně speciálních efektů. U nás se nejvíce využívá české sklo z Ornely a italské Moretti. Oba typy skla jsou velmi kvalitní, mají COE 104 a každé má své výhody a nevýhody. České má některé jedinečné barvy,  je levnější, italské má tenčí tyčky a prot je snadněji tavitelné. Existuje mnoho různých výrobců, z nichž každý má své specifické barvy - Bullseye, Vetrafond, Lauscha, and CIM.
Tvrdé sklo - COE 32 - 33
Toto sklo najdete pod názvy borosilikátové sklo nebo boro sklo. Je podobné jako sklo Pyrex, ze kterého se vyrábí laboratorní sklo a kuchyňské nádobí. Má nižší COE a je méně náchylné k praskání během zpracování. 
Má užší rozsah teplot plamene, méně dostupných barev a je dražší. Ke zpracování je potřeba vyšší teplota plamene, proto je nezbytný velký kahan a hodně kyslíku.  Má však úžasné barvy  a je velmi populární v USA. 
Speciální druhy lampového skla
Existuje mnoho speciálních skel, která můžeme využít při výrobě vinutých perlí. 


Dichroické sklo
Je to nádherné sklo, které se mění s úhlem dopadajícího světla. Můžeme ho koupit v podobě tyčí nebo tenkých plátků. je dražší, ale vytváří neuvěřitelné barevné efekty.

Double Helix
Speciální sklo, které je kompatibilní s COE 104. U většiny je potřeba použít redukční plamen (bez vzduchu), nebo speciální postup, aby se objevila krása tohoto skla.

Aventurin

Žádné komentáře:

Okomentovat